Festival spisovatelů Praha oslaví v roce 2002 své dvanácté výročí. Festival patří k nejdůležitějším evropským kulturním událostem a v literárním světě je jedinečný svojí kombinací světových autorů, prezentací v mezinárodních médiích a živým přenosem festivalových akcí na Internetu. Osobní záštitu Festivalu spisovatelů poskytuje Primátor hlavního města Prahy Jan Kasl. Festival je spojen s internetovými stránkami listu the Guardian. K dispozici je archiv prezentací festivalu z předchozích let.

Historie festivalu:

Festival vznikl v Keats House v Londýně v roce 1980, kdy jsme ve spolupráci s časopisem "Index on Censorship" mohli představit veřejnosti vynikající autory, či překlady jejich děl, ze střední a východní Evropy. Jak poznamenal filosof Herzen: "Rybám bylo dáno létat, ale přesto jenom plavou. " Naštěstí jsme v roce 1991 mohli odletět na východ a vzít s sebou vynikající spisovatele do Prahy na Mezinárodní knižní veletrh. V roce 1995 se Festival spisovatelů osamostatnil a v roce 1997 se přeměnil v kulturní nadaci.

Festival spisovatelů Praha se poprvé konal v květnu 1991 ve Valdštejnském paláci jako setkání dvaceti českých spisovatelů, kteří stáli v opozici proti komunistickému režimu. Josef Škvorecký, Karel Pecka, Ludvík Vaculík, Ivan Klíma, Milan Jungmann, Eva Kantůrková a Jiří Stránský byli mezi těmi, kteří diskutovali na téma "Svatební přípravy na venkově: Rozvod politiky a literatury".

Ředitel festivalu,
Michael March
Festivalu spisovatelů Praha se též otevřely a zůstaly otevřeny dveře pražské Violy, Centra Franze Kafky, Divadla v Celetné a Studia Ypsilon, kterými Festival během let prošel - a kde byly pražské veřejnosti představeny velké osobnosti umění a literatury: Martin Amis, António Franco Alexandre, Aharon Appelfeld, Margaret Atwood, Biyi Bandele, John Banville, Julian Barnes, Robert Bly, André du Bouchet, John Calder, Roberto Calasso, Robert Creeley, Bei Dao, Daniel de Roulet, Nuala Ní Dhomhnaill, E.L.Doctorow, Mircea Dinescu, Paul Durcan, Péter Esterházy, Per Olov Enquist, Lilian Faschinger, Lawrence Ferlinghetti, Sylva Fischerová, Richard Ford, Janice Galloway, Erich Hackl, Miklós Haraszti, Dermot Healy, Miroslav Holub, Bohumil Hrabal, Zoë Jenny, Ján Johanides, Peter Stephan Jungk, James Kelman, Ryszard Krynicki, György Konrád, Menis Koumandareas, Hanna Krall, Agota Kristof, Arnošt Lustig, Patrick McCabe, Ian McEwan, Claudio Magris, David Malouf, Dacia Maraini, Robert Menasse, Anne Michaels, Frank Moorhouse, Sławomir Mrożek, Herta Müller, Adolf Muschg, Dimitris Nollas, Timothy O´Grady, Vladimír Páral, Brian Patten, Erica Pedretti, György Petri, Harold Pinter, Ishmael Reed, Sylvie Richterová, Salman Rushdie, José Saramago, W.G.Sebald, Ingo Schulze, Martin M.Šimečka, Josef Škvorecký, Susan Sontag, Marin Sorescu, Márcio Souza, Robert Stone, Willian Styron, Andrzej Szsczypiorski, D.M.Thomas, R.S.Thomas, Colm Tólbín, Jáchym Topol, Josef Topol, Spiros Vergos, Michal Viewegh, Pavel Vilikovský, Gary Younge, Natan Zach, Zinovy Zinik, Rui Zink.

Takový byl a je Festival spisovatelů Praha.

Prague Writers' Festival 1998 20 - 25 April 1998 Prague Writers' Festival 1999 12 - 16 April 1999
20. - 25. dubna 1998 12. - 16. dubna 1999
Prague Writers' Festival 2000 9 - 15 April 2000 Prague Writers' Festival 2001 21 - 25 April 2001
9. - 15. dubna 2000 1. - 6. dubna 2001